Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi

19 Temmuz 2022
Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi

Yerel Ayçiçeği Tohumu Projesi

2020 yılında Yudum markamız ile, Tohum Derneği iş birliği ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü teknik desteği ile ‘Yerel Ayçiçeği Tohumu Destekleyici Sosyal Sorumluluk Projesi’ni başlattık.

Bu projemiz, yüksek verimli yerel tohum geliştirilmesi ve çeşitliliğin artırılması noktasında dönüm noktası olacak.

Proje ile Türkiye’de yerel ayçiçeği tohumunun geliştirilmesi, verim ve kalite bakımından dünya pazarında söz sahibi olunmasını sağlayacak yüksek kaliteli yerel çeşitler elde edilmesi hedefleniyor. Ayrıca ayçiçeği tarımı yapan çiftçilere eğitim ve yayım çalışmaları ile teknik uygulama desteği de sağlanıyor. Bu sayede yerli üretimin artırılması ise projenin ana hedefi.

Proje kapsamında öncelikle belirlenen önder çiftçilere tohum desteği sunuldu, çiftçi ağı kuruldu ve ayçiçeği tarımı ile ilgili eğitimler verildi.

Ardından Tekirdağ Muratlı, Edirne Keşan ve İstanbul Silivri ilçelerinde belirlenen üç farklı deneme tarlasında 10 çeşit ayçiçek aday tohum çeşitlerinin denemesi gerçekleştirildi. Bu tarlalarda 2 tescilli, 2 üretim izinli, 6 adet aday çeşit olmak üzere toplam 10 çeşit yerel tohumdan elde edilen ürünler 2021’de hasat edildi.

Projeyi 2022’de Konya’da gerçekleştiriyoruz. Konya'daki önder çiftçilerin dahil olduğu projede, Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü'nün yanı sıra Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Müdürlüğü ve Karatay Ziraat Odası teknik destek veriyor.

Önümüzdeki yıl ise Çukurova’da yapılacak deneme ekimleri ile projeyi sürdüreceğiz.

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.